5/5 - (1 امتیاز)

به گزارش پایگاه خبری خودرونویس، شرکت کرمان موتور جک J4 را با یک پیشرانه ۱۴۹۹ سی‌سی تنفس طبیعی به بازار عرضه می‌کند. این پیشرانه قادر به تولید بیشینه قدرت ۱۰۳ اسب‌بخار در دور ۶۰۰۰ و بیشینه گشتاور ۱۴۶ نیوتن‌متر در دور ۴۵۰۰ است. این قدرت و گشتاور توسط یک جعبه دنده CVT با انتخاب حالت رانندگی در شرایط برفی و اسپرت است. این خودرو با دارابودن وزن ۱۱۶۰ کیلوگرمی، قادر است به بیشینه سرعت ۱۸۰ کیلومتر بر ساعت دست یابد.

کرمان موتور جک J4 را با تجهیزات ایمنی و رفاهی مانند، دو کیسه ایمنی هوا(راننده و سرنشین)، سیستم ترمز ضد قفل و توزیع الکترونیکی نیروی ترمز، سیستم ضد سرقت و دزدگیر، سنسور پارک دنده عقب، کروز کنترل، کامپیوتر سفری، آینه‌های برقی جانبی، کنترل سیستم صوتی روی فرمان، تودوزی چرمی صندلی‌ها، سیستم تهویه مطبوع دستی و سیستم صوتی با درگاه USB و AUX و شش بلندگو به بازار عرضه می‌کند.

 

خودروهای هم رده جک J4

جک J4 با دارابودن برچسب قیمت کمتر از ۷۰ میلیون تومان، در بازار رقبایی مانند برلیانس H330 با جعبه دنده خودکار، بسترن B30، ام‌جی ۳۶۰ خودکار و پژو ۲۰۸ صندوق‌دار را پیش روی خود دارد. کرمان موتور پیش فروش این خودرو را از اواخر خرداد سال جاری آغاز خواهد کرد که شرایط فروش این خودرو، کمی قبل از آغاز پیش فروش، توسط کرمان موتور اعلام خواهد شد.

جک جی۴، یک سدان سایز کوچک خانوادگی شهری بوده که از نظر ابعاد، نسبت به نسخه سدان جی۳ بزرگتر و از جی۵ کمی کوچک‌تر است. سبک و استایل کلی بدنه این محصول جدید، بیشتر به جی۳ شبیه بوده و نسبت به جی۵ طراحی ساده‌تری دارد. طراحی جک جی۴، شبیه هیچ خودروی مطرح آسیایی و اروپایی نبوده و سعی کرده خودش باشد.

در پوزه این خودرو جلو پنجره کرومی کوچکی نصب شده که خطوط روی آن با خطوط میانی کاپوت هماهنگی کاملی دارند. ضمن اینکه در سپر هم دو خط تا زیر چراغ‌های جلو امتداد یافته‌اند که پوزه جی۴ را از سادگی خارج کرده است. قسمت کناری این خودرو طراحی ساده‌ای دارد و یک خط در راستای دستگیره درها از در جلو آغاز شده و تا لبه چراغ عقب امتداد یافته است.

 

 

جی 4

در قسمت عقب در طراحی سپر و چراغ‌ها از سایر محصولات جک الگوبرداری شده و بین طراحی جلو و عقب این خودرو می‌توان یک هماهنگی و ارتباطی را قایل شد. موضوعی که در قسمت عقب این خودرو جلب توجه می‌کند ابعاد بزرگ سپر است که از زیر چراغ‌ها آغاز می‌شود و هنگامی که سپر از روی خودرو باز شود، تازه متوجه ابعاد و ارتفاع زیاد آن خواهید شد.

با توجه به اینکه ابعاد جی۴ نسبت به بی۳۰ کمی کوچک‌تر است، اما حجم فضای داخلی آن چندان کمتر نیست و سرنشینان در آن راحت خواهند بود. تودوزی صندلی‌های جک تماما از جنس چرم مصنوعی مشکی رنگ بوده که بسیاری آن را می‌پسندند و بسیاری هم با تودوزی تمام چرمی مخالف هستند.

 

طراحی کابین جک J4

فرمان جی۴ برخلاف بسترن که حالتی نیمه D شکل داشت، کاملا دایره‌ای بوده، اما روی آن کلیدهای مربوط به تنظیم سیستم صوتی و کروز کنترل جانمایی شده‌اند. جنس داشبورد همانند تمام خودروهای چینی هم رده، از پلاستیک خشک بوده که یکی از ضعف‌های آن، خط و خش‌های ریز است که با کمی استفاده روی آن نقش می‌بندند.

همانند سیبی که تا به زمین برسد چندین بار می‌چرخد، هنگامی که ایده تولید یک خودرو توسط خودروسازان وطنی مطرح می‌شود تا هنگامی که به بازار ورود کند، تغییرات زیادی در آن اعمال می‌شود. چراکه جی۴ در ابتدا قرار بود که با سیستم مالتی مدیا راهی بازار شود، اما به جای آن یک دستگاه پخش معمولی برای آن نصب شده، مضاف بر اینکه سانروف نیز از نسخه موجود در بازار ایران حذف شده که برای این خودرو در این بازه قیمتی با توجه به رقیبانش یک نقطه ضعف محسوب می‌شود.

نکته جالب در خصوص جی۴، توجه به جزییات است. به عنوان مثال محافظ بلندگوهای روی درها، دارای یک قاب کرومی بوده که باعث شده رودری‌ها از حالت ساده خارج شوند، ضمن اینکه دوخت قرمز رنگ صندلی‌ها به دلیل تضادش با رنگ چرم مشکی، باعث زیبایی کابین این خودرو شده است.

 

مشخصات فنی جک J4

قلب تپنده جک جی۴، یک پیشرانه تنفس طبیعی ۱۴۹۹ سی سی چهار سیلندر ۱۶ سوپاپ است. این پیشرانه قادر به تولید بیشینه قدرت ۱۰۳ اسب‌بخار در دور ۶۰۰۰ و بیشینه گشتاور ۱۴۶ نیوتن‌متر در دور ۴۵۰۰ است.

پیشرانه این خودرو هم مانند بسترن، به جای تسمه دارای زنجیر تایم بوده که باعث شده هزینه‌های نگهداری آن پایین باشد و دیگر راننده نگرانی پاره شدن تسمه تایم را نداشته باشد. قدرت و گشتاور تولیدی این پیشرانه توسط یک جعبه دنده خودکار CVT با قابلیت تعویض به صورتی دستی(مجازی) به محور جلوی جی۴ منتقل می‌شود.

این خودرو با دارابودن استاندارد آلایندگی یورو۵، در هر ۱۰۰ کیلومتر سیکل ترکیبی ۶.۲ لیتر بنزین مصرف می‌کند که با توجه به وزن ۱۱۱۰ کیلوگرمی آن، رقم نسبتا مناسبی است. سیستم فرمان جک جی۴ هم مثل بسترن، از نوع الکتریکی بوده که باعث شده در ترافیک‌های شهری و به هنگام پارک کردن، راننده به مراتب نسبت به فرمان‌های هیدرولیک راحت‌تر باشد، چراکه فرمان‌های برقی برخلاف فرمان‌های هیدرولیک که هرچه دور موتور بالاتر می‌رود نرم‌تر می‌شوند، نرمی ثابتی دارند و در سرعت‌های بالا نیز به منظور پایداری بهتر خودرو، کمی از نرمی آنها کاسته می‌شود.

5/5 - (1 امتیاز)