به گزارش خودرونویس، در ابتدا باید اظهار کنیم که دایون Y5 در واقع همزاد پیکاپ کلوت مکث موتور یا دایون V5 است. بهترین اسیووی ها آنهایی هستند که از دل یک پیکاپ بیرون می آیند و روی دایون Y5 ایلیا خودرو به عنوان یک اسیووی چینی می توان حساب باز کرد. البته شرکت های مختلفی در پی عرضه دایون Y5 بوده اند که ظاهرا تلاش های ایلیا خودرو به ثمر رسیده و این شرکت موفق به عرضه این خودرو شده است.

نمای عقب دایون Y5

طراحی ظاهری دایون Y5

دایون Y5 از نظر ابعادی نزدیک به تویوتا فورچونر بوده و در اولین برخورد فاصله زیاد کف این خودرو از سطح زمین حتی در مدل استاندارد و زاویه ورود به شیب این خودرو به لطف باز بودن جلوی چرخ ها توجه شما را جلب می کند. ایلیا خودرو لوگوی دایون را از روی Y5 حذف نکرده و در جلو و عقب شاهد بج های دایون و نام این خودرو هستیم. به طور کلی سبک طراحی شرقی در تمام قسمت های بیرونی دایون Y5 مشخص است و طراحان این خودرو سعی کرده اند ضمن داشتن نیم نگاهی به خودرویی مانند تویوتا فورچونر، محصولی متمایز از نظر ظاهری را خلق کنند.

دایون Y5

متمایز بودن دایون Y5 از تویوتا فورچونر در نمای جانبی و عقب کاملا مشهود است. با نگاه به قسمت کناری خودرو اولین چیزی که جلب توجه می کند ارتفاع مناسب خودرو و فاصله خوب از سطح زمین است که به لطف نصب کیت زیربرندی مشابه با تویوتا فورچونر حاصل شده که در هر چهار چرخ فنر لول است. این خودرو در حالت استاندارد 217 میلی متر از سطح زمین فاصله دارد که برای یک اسیووی دستکاری نشده واقعا بیش از حد انتظار است. نکته دوم که با نگاه به نمای جانبی به آن پی می برید، کشیده بودن کابین بوده که نشان دهنده هفت نفره بودن این خودرو و فضای مناسب برای سرنشینان در هر سه ردیف است. در نمای عقب شیبی ملایم در درب فضای بار ایجاد شده که طراحی این قسمت را از سادگی خارج کرده است.

نمای عقب دایون Y5

طراحی کابین دایون Y5

با وجود اینکه دایون Y5 اسیووی با پیکاپ کلوت ذاتا خودرویی مشترک هستند، اما تفاوت هایی هم بین این دو خودرو دیده می شود. دایون Y5 طراحی کابین مشابه با نسخه اولیه پیکاپ کلوت یعنی همان مدل 2 لیتری توربو شارژ دارد. این خودرو دارای یک نمایشگر لمس برای سیستم مالتی مدیا در بالاترین قسمت داشبورد بوده و برای تزیین داشبورد، کنسول میانی و رودری های آن تریم مشکی پیانویی براقی اعمال شده است. البته در رودری ها تریم قهوه ای نسکافه ای رنگی هم اجرا شده که کلیت کابین را از تم مشکی ساده یک دست خارج کرده است. با توجه به آفرودی بودن و رده قیمتی دایون Y5، کمتر شاهد استفاده از سطوح نرم در کابین هستیم و عمده قسمت های داشبورد و رودری ها از جنس پلاستیک خشک هستند.

کابین دایون Y5

روی غربیلک فرمان این خودرو کلیدهای مربوط به تنظیم سیستم صوتی و کروز کنترل تعبیه شده است. در کنسول میانی هم توسط یک کلید چرخشی می توان وضعیت انتقال قدرت این خودرو را از تک دیفرانسیل به دو دیفرانسیل سبک و سنگین تغییر داد که این تنها در حالتی امکان پذیر بوده که شیفتر گیربکس اتوماتیک این خودرو روی حالت N قرار داشته باشد.

کنسول وسط دایون Y5

در ردیف دوم فضای کافی برای سرنشینان بزرگسال در دسترس بوده و در ردیف سوم نیز برخلاف عمده خودروهای هفت نفره فضای خوبی برای دو نفر تعبیه شده است. سیستم تهویه تک کاناله این خودرو دارای سه خروجی بوده که یکی در ردیف جلو و دو تای دیگر در ردیف های عقب هستند.

کابین دایون Y5

مشخصات فنی و تست درایو دایون Y5

اسیووی دایون Y5 با پیشرانه 2 لیتری چهار سیلندر توربوشارژ ساخت میتسوبیشی با کد 4K21D4W راهی بازار ایران می شود. این پیشرانه قادر به تولید 202 اسب بخار قدرت و 280 نیوتن متر گشتاور است. این نیرو توسط یک گیربکس شش سرعته اتوماتیک ساخت آیزین و ترنفسر کیس بورگ وارنر در حالت نرمال به چرخ های عقب و در شرایط مورد نیاز به هر چهار چرخ منتقل می شود. دایون Y5 با وجود ابعاد بزرگ در هر 100 کیلومتر سیکل ترکیبی 9.3 لیتر بنزین مصرف می کند.

پیشرانه دایون Y5

یکی از تفاوت های این اسیووی با کلوت، سیستم ترمز دیسکی محور عقب است که در کلوت شاهد استفاده از ترمزهای کاسه ای بودیم که در خودروهای باری عمدتا چنین است. یکی دیگر از تفاوت های دایون Y5 با همزاد پیکاپش استفاده از فنر لول به جای شمش در اکسل عقب بوده که سواری نرم تری را هم در شهر و هم در آفرود برای این خودرو به ارمغان می آورد.

دایون Y5

در تست درایو مختصری که دیروز با دایون Y5 داشتیم، ابتدا این اسیووی آفرودی را در مسیر آسفالت پیست آیلند راندیم تا شتابگیری و داینامیک این خودرو را مورد بررسی قرار دهیم. با وجود ابعاد بزرگ و وزن سنگین، شتابگیری این خودرو فراتر از انتظار همه بود و در تست های مختلف انجام شده بین 11.5 تا 12 ثانیه قادر بود از حالت سکون به مرز 100 کیلومتر بر ساعت دست یابد که رقم بسیار قابل قبولیست. نسخه مورد بررسی فاقد سیستم کنترل پایداری الکترونیکی بود، ولی ایلیا موتور دایون Y5 را با سیستم کنترل پایداری راهی بازار می کند. دید مناسب راننده به اطراف یکی از محاسن بزرگ در خودروهای آفرودی مانند دایون Y5 است. فرمان پذیری و عملکرد سیستم ترمز دایون Y5 هم کاملا راضی کننده بود.

نمای عقب دایون Y5

به لطف امکان تعویض دستی گیربکس می توانید دنده ها را تا دور دلخواه پر کنید رانندگی پرهیجان تری را با این خودرو داشته باشید. تعویض دنده های گیربکس اتوماتیک دایون Y5 کاملا نرم و بدون تقه بوده و نفوذ صدای پیشرانه به داخل کابین بسیار اندک است.

مرحله بعد سراغ تست آفرود دایون Y5 رفتیم که متاسفانه خبرنگاران امکان رانندگی با این خودرو را به دلیل لغزنده بودن شرایط پیست به دلیل بارندگی نداشتند و در کنار یکی از مقامداران آفرود ایران مسیر پیست را طی می کردند. باید اعتراف کنیم که عملکرد دایون Y5 در این مسیر آفرودی که شامل گل و لای، شیب تند و ناهمواری های متعدد و پیچ های تند با شیب عرضی ملایم بود رضایت ما را جلب کرد.

دایون Y5

برای پیمایش این مسیرها خودرو را در حالت 4L قرار دادیم تا گیربکس دنده تعویض نکند و امکان کات آف با این خودرو وجود داشته باشد. برای پیمایش چنین مسیرهای باید ESP را خاموش و فیوز ABS را هم کشید تا خودرو مانع گازخوردن و همچنین ترمزگیری روی ناهمواری نشود. دایون Y5 با وجود قرار داشتن چهار سرنشین داخل کابین به سادگی از پس مسیر گلی برآمد و یک دلیل دیگر عملکرد خوب این خودرو، نصب لاستیک های AT آفرودی به صورت استاندارد است. به لطف فاصله زیاد از سطح زمین و زاویه حمله و فرار خوب، حتی در حین مواجه شدن با شیب های تند نیز سپر خودرو به زمین برخورد نمی کرد و به سادگی از شیب های تند طولی عبور می کرد.

دایون Y5

یکی از نکات قابل توجه در دایون Y5 در بیراهه نوردی، عملکرد بسیار نرم سیستم تعلیق بود که لذت آفرود را برای راننده و سرنشینان دو چندان می کند.

 

تجهیزات ایمنی و رفاهی دایون Y5

ایلیا موتور قصد دارد دایون Y5 را با تجهیزات ایمنی و رفاهی مانند دو کیسه ایمنی هوا، سیستم ترمز ضد قفل و توزیع الکترونیکی نیروی ترمز، سیستم کنترل پایداری الکترونیکی، سیستم ورود بدون کلید و استارت دکمه ای، کروز کنترل، سانروف برقی دو حالته، دوربین دید عقب، صندلی برقی راننده قابل تنظیم در شش جهت، آینه های برقی گرمکن دار، نمایشگر لمسی هشت اینچی سیستم مالتی مدیا با رهیاب، سیستم تهویه مطبوع دیجیتال با قابلیت کنترل مجزا برای ردیف های عقب و کلید های کنترل سیستم صوتی و کروز کنترل از روی فرمان به بازار عرضه کند.

دایون Y5

ایلیا خودرو هنوز قیمت قطعی دایون Y5 را اعلام نکرده؛ ولی برای آن قیمتی در محدود 880 تا 890 میلیون تومان در نظر گرفته است. این خودرو قرار است که در آذر ماه به صورت فروش فوری راهی بازار کشور است. ایلیا موتور قصد دارد که تا پایان سال 1401 تیراژ تولید این خودرو را به سالی 6 هزار دستگاه برساند. همچنین در آینده ممکن است شاهد عرضه نسخه مجهز به پیشرانه 2.4 لیتری توربوشارژ باشیم. آ