5/5 - (1 امتیاز)
در شرایط فعلی که خودروسازان داخلی ملزم به استفاده از پلتفرم‌های قدیمی و تاریخ مصرف گذشته خود هستند، تنها راه جذب مشتری، عرضه محصولاتی جدید یا به اصطلاح فیس لیفت بر پایه همین پلتفرم‌های در دسترس است. پژو ۲۰۶ یکی از موفق‌ترین محصولات کمپانی خودروسازی پژو بود که مدت زیادی است که در بازار ایران حضور موفقی دارد. به واسطه همین موفقیت بود که ایران خودرو در اواسط دهه هشتاد شمسی، اقدام به عرضه نسخه صندوقدار این خودرو با نام ۲۰۶ اس‌دی کرد. در آن زمان تب خودروهای سدان خانوادگی در بازار ایران فراگیر شده بود و خبری از کراس‌اوور و اس‌یووی نبود. از این رو برای اینکه فضای داخلی پژو ۲۰۶ برای بسیاری از خانواده کوچک بود، ایران خودرو یک صندوق عقب به آن اضافه کرد! این اقدام هیچ تاثیری در افزایش حجم فضای داخلی این خودرو نداشت و تنها حجم فضای بار این خودرو را بیشتر از پیش کرد.
نمای عقب پژو 207 صندوقدار
با گذشت بیش از ۱۰ سال از عرضه پژو ۲۰۶ صندوقدار، ایران خودرو سرانجام دست به فیس لیفت ماژور این خودرو زد. البته خودروسازان ایرانی عادت دارند که برای محصولات فیس لیفت خود نام‌های جدید بگذارند و آن را نسبت به محصول قبل متفاوت می‌دانند. خودروی مورد بحث ما، پژو ۲۰۷ صندوقدار بوده که درست مانند ۲۰۶ صندوقدار، یک صندوق عقب به ۲۰۷ هاچ‌بک اضافه شده است. اما تغییراتی که پژو ۲۰۷ صندوقدار نسبت به مدل هاچ‌بکش به خود دیده، کمی نسبت به ۲۰۶ صندوقدار و مدل هاچ‌بکش بیشتر است.

طراحی ظاهری پژو ۲۰۷ صندوقدار

یکی از نقاط قوت طراحی ۲۰۷ در مقایسه با ۲۰۶، نحوه طراحی کاپوت آن است. در ۲۰۶ به محض وارد شدن کوچک‌ترین ضربه به پوزه خودرو، اولین قسمتی که دچار آسیب می‌شد کاپوت خودرو بود. اما این موضوع در ۲۰۷ به لطف بزرگ شده ابعاد جلوپنجره و کوتاه شدن طول کاپوت، برطرف شده است.

پژو ۲۰۷ به طور کلی نسبت به ۲۰۷ چهره مدرن‌تر و جذاب‌تری دارد. بخشی از این مدرنی به چراغ‌های جلوی دارای دی لایت و چراغ‌های ترکیبی عقب مربوط می‌شود و بخشی دیگر نیز به خطوط بدنه و طراحی سپرها باز می‌گردد. پوزه ۲۰۷ صندوق‌دار نسبت به نمونه هاچ‌بک تغییری ندارد، اما در صورتی که کمی زاویه‌دار نسبت به خودرو قرار بگیرید، متوجه تفاوت آن نسبت به نمونه هاچ‌بک می‌شوید. طراحی پروفیل ستون C و نحوه اتصال آن به صندوق عقب، دقیقا مشابه ۲۰۶ صندوقدار بوده و تنها وجه تمایز این خودرو با ۲۰۶، ضربه‌گیرهای همرنگ بدنه، آینه‌های جانبی جدید، رینگ‌های اسپرت و اسپویلر نصب شده روی در صندوق است که پژو ۲۰۶ صندوقدار استاندارد، فاقد آنهاست.

در قسمت عقب، چراغ‌ها دقیقا مشابه نمونه هاچ‌بک بوده، اما طراحی سپر کاملا جدید بوده که برآمدگی‌های دو طرف آن، باعث شده اورهنگ عقب ۲۰۷ صندوقدار کم شود و در صورتی که بار زیادی در صندوق عقب باشد، ممکن است خودرو در ناهمواری‌های سطح جاده به زمین بساید. درون سپر عقب، دو قاب چراغ طراحی شده که در نگاه اول تصور می‌شود هر دو مه شکن هستند، اما تنها قاب سمت چپی مه شکن بوده و سمت راستی تنها به عنوان شبرنگ عمل می‌کند. یکی از قسمت‌های عجیب پژو ۲۰۷، اسپویلر یا همان بال نصب شده روی در صندوق عقب است. نصب این قطعه برای یک خودروی ۱۰۰ اسب‌بخاری، کار کاملا بیهوده‌ای است و چنین خودرویی هیچ نیازی به این قطعه ندارد. البته طراح نیز قطعا قصد بهبود عملکرد و آیرودینامیک و افزایش نیروی رو به پایین را از نصب این قطعه نداشته و تنها هدفش، افزایش چاشنی زیبایی به ۲۰۷ صندوقدار بوده است. اما نکته مهم دیگر در خصوص این اسپویلر، هم راستایی تقریبی آن با چراغ استپ ترمز پشت شیشه است.

کابین پژو 207 صندوقدار اتومات

ایران خودرو به راحتی می‌توانست با تغییر فرم طاقچه عقب و افزایش جزیی طول سیم‌کشی، این چراغ استپ ترمز را به زیر نمد سقف منتقل کند تا این ایراد از ۲۰۷ صندوقدار حذف شود. هنگامی که به پروفیل جانبی این خودرو نگاه می‌کنیم، برش در عقب داد می‌زند که این خودرو هاچ‌بکی بوده که به مدل صندوقدار تبدیل شده است. گرچه این موضوع در بسیاری از برندهای مطرح دنیا نیز دیده شده که نسخه‌ای صندوقدار از محصول هاچ‌بک خود را نیز عرضه می‌کنند، اما ایران خودرو می‌توانست با تغییر پروفیل در عقب، ضمن بهبود طراحی، فضای در دسترس برای سرنشینان عقب را نیز افزایش می‌داد تا یکی از ضعف‌های ۲۰۶ صندوقدار را در این نمونه به‌روزرسانی شده برطرف کرده باشد. یکی از مشکلات اساسی بیشتر خودروهای موجود در این رده قیمتی، ایرادات مونتاژی است که در درزهای نامتوازن بین بدنه و چراغ‌ها نمود پیدا کرده است. این خودرو هم علی رغم برچسب قیمت بالایی که در مقایسه با سایر محصولات ایران خودرو دارد، از این مشکل رنج می‌برد.

طراحی داخلی پژو ۲۰۷ صندوقدار

یکی از نکات مثبت در مورد ۲۰۷، کابین مدرن آن نسبت به ۲۰۶ است که باعث شده افراد حتی اگر به طراحی ظاهری آن جذب نشده‌اند، به کابین مدرنتر آن نسبت به ۲۰۶ جذب شوند. هرچند طراحی قسمت کلیدهای سیستم تهویه، دقیقا مشابه ۲۰۶ بوده، اما بیشتر قسمت‌های کابین در راستای مدرن سازی تغییر کرده است. همچنین برای اولین بار بوق به روی فرمان منتقل شده و کلیدهای کنترلی کنار فرمان، روی آن جانمایی‌ شده‌اند. این مدرن سازی در ۲۰۷ صندوقدار نیز دیده می‌شود. ایران خودرو برای اینکه حس لوکس بودن را به سرنشین القا کند، غربیلک فرمان را به صورت چرم دوزی شده طراحی کرده که ۲۰۷ هاچ‌بک فاقد آن بوده است.

صندلی پژو 207 صندوقدار

کابین خودروی مورد بررسی به واسطه سلیقه مالک خوش ذوق آن تا حد زیادی شخصی سازی شده که باعث زیبایی دوچندان آن شده بود. از جمله تغییراتی که مالک روی این خودرو اعمال کرده بود، تغییر تودوزی تودری‌ها از پارچه به طرح چرم با دوخت قرمز رنگ، تغییر تودوزی صندلی‌ها از حالت استاندارد به مشکی با دوخت قرمز، چرم دوزی دور فرمان با دوخت قرمز و قسمت مشکی پیانویی، چرم دوزی دور شیفتر تعویض دنده با رنگ دوخت قرمز، چرم دوزی قاب پشت آمپر با تریمی مشابه و تعویض پدال‌ها از حالت استاندارد به حالت RC بوده است. آینه‌های ۲۰۷ صندوقدار قابلیت تاشوندگی به صورت برقی را دارند که کلید آن دقیقا مشابه سمند سورن و دنا بوده که در کنسول میانی جانمایی شده است. ضمن اینکه در کنار ترمز دستی، کلیدی مربوط به قفل صندوق عقب درنظر گرفته شده تا در حالتی که قفل درهای خودرو باز باشد، امکان سرقت از صندوق عقب در ترافیک وجود نداشته باشد. افزایش حدود ۳۱ سانتی‌متری طول نسخه صندوقدار در مقایسه با نمونه هاچ‌بک، تنها ۸۰ لیتر به حجم فضای بار این خودرو اضافه کرده است. این میزان هرچند افزایش به نسبت قابل ملاحظه‌ای است، اما در مقایسه با سایر سدان‌های هم رده خود در بازار داخلی، به مراتب کمتر است.

پیشرانه و مشخصات فنی پژو ۲۰۷ صندوقدار

برخلاف پژو ۲۰۶ هاچ‌بک و صندوقدار که به دو پیشرانه TU3 و TU5 مجهز شده‌اند، ۲۰۷ تنها با پیشرانه TU5 به بازار عرضه می‌شود که پرچمدار پیشرانه‌های خانواده ۲۰۶ در ایران است. این پیشرانه چهار سیلندر تنفس طبیعی دارای حجم دقیق ۱۵۸۷ سی سی بوده که قادر به تولید بیشینه قدرت ۱۰۵ اسب‌بخار در دور ۵۸۰۰ و بیشینه گشتاور ۱۴۲ نیوتن‌متر در دور ۴۰۰۰ است.

قدرت و گشتاور این پیشرانه توسط همان جعبه دنده چهار سرعته خودکار تاریخ گذشته پژو به محور جلوی ۲۰۷ منتقل می‌شود و این خودرو را در مدت ۱۲.۶ ثانیه از حالت سکون به مرز ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رساند. در مقایسه با مدل هاچ‌بک بیان می‌کنیم که شتاب نسخه صندوقدار به دلیل افزایش وزن ۷۰ کیلوگرمی، حدود یک ثانیه افت داشته است. اما طبق اعلام ایران خودرو، بیشینه سرعت نسخه سدان و هاچ‌بک، هر دو ۱۹۰ کیلومتر بر ساعت اعلام شده است. پیشرانه TU5 این خودرو با دارابودن استاندارد آلایندگی یورو۴، در هر ۱۰۰ کیلومتر سیکل ترکیبی ۷.۳ لیتر بنزین مصرف می‌کند که برای یک سدان ۱۱۵۰ کیلوگرمی آن هم با جعبه دنده خودکار، کاملا رضایت بخش است.

پشت فرمان پژو ۲۰۷ صندوقدار

سوییچ ۲۰۷ را چرخانده و پیشرانه TU5 با صدایی کم روشن می‌شود. به نظر می‌رسد نفوذ صدا به کابین ۲۰۷ صندوقدار نسبت به ۲۰۶ کمی کمتر شده که دلیلش عایق‌بندی بهتر کابین می‌تواند باشد. به محض روشن شدن، در نمایشگر پشت آمپر، نشان Press Brake ظاهر می‌شود که با فشردن آن، صدای خلاص شدن قفل شیفتر به وضوح شنیده می‌شود. با نگه داشتن پدال ترمز جعبه دنده را از حالت پارک خارج کرده و شروع به حرکت می‌کنیم. در حالی که خودروسازان مطرح دنیا رو به استفاده از جعبه دنده‌های خودکار دوکلاچه با تعداد دنده‌های قابل تعویض بیشتر آورده‌اند، ۲۰۷ صندوقدار همچنان با همان جعبه دنده چهار سرعته خودکار قدیمی‌اش در ایران عرضه می‌شود که ایراداتی به عملکرد آن وارد است.

با فشردن پدال گاز واکنش خودرو سریع بوده و به سرعت آغاز به حرکت می‌کند. اما برای معکوس دادن به صورت خودکار، باید پدال گاز را زیاد فشرد. به قول مالکان ۲۰۶ و ۲۰۷ اتوماتیک، رانندگی با این خودرو قلق دارد که شاید در ابتدا کمی عادت کردن به آن سخت باشد، اما به مرور به آن عادت خواهید کرد و از آن راضی خواهید شد. جعبه دنده این خودرو دارای حالت برف و اسپرت نیز بوده که در صورت قرار دادن در حالت اسپرت، واکنش خودرو به پدال گاز کمی سریع‌تر می‌شود. در صورت قرار دادن شیفتر در حالت تعویض دستی نیز، می‌توان دنده‌ها را در دور بالاتر تعویض کرد. نکته جالب در خصوص جعبه دنده خودکار ۲۰۷ این است که دنده‌ها یکی در میان در دور ۶۲۰۰ تعویض می‌شوند. به عنوان مثال اگر دنده یک را تا دور ۶۲۰۰ پر کنید، دنده بعد در دور ۵۵۰۰ تعویض می‌شود. این موضوع در ۲۰۶های خودکار مدل پایین دیده نمی‌شد. شاید ایران خودرو با تغییر برنامه‌ریزی جعبه دنده، این کار را به منظور جلوگیری از وارد شدن آسیب به موتور انجام داده است.

نمای داخلی پژو 207 صندوقدار

تا اینجای بررسی، تمام ویژگی‌های این خودرو با ۲۰۷ خودکار و ۲۰۶ صندوقدار خودکار مشترک بود. حال به وجه تمایز ۲۰۷ صندوقدار با سایر محصولات هم خانواده‌اش می‌پردازیم که این وجه تمایز چیزی نیست جز فرمان برقی EPS. به جرات می‌توان گفت این بهترین ایده‌ای بود که ایران خودرو تا به امروز روی این خودرو پیاده کرده است. چراکه رانندگی با ۲۰۷ به لطف داشتن فرمان برقی به مراتب جذابتر شده و در شهری مانند تهران که رانندگان همواره با ترافیک دست و پنجه نرم می‌کنند، هدایت خودرو به مراتب ساده‌تر می‌شود. فرمان‌های هیدرولیک قدرت خود را از پیشرانه می‌گیرند، هرچند این قدرت نهایتا به دو الی سه اسب‌بخار محدود می‌شود، اما همین میزان کم هم در فرمان برقی دیگر از موتور گرفته نمی‌شود. از این رو ۲۰۷ صندوقدار خودکار نسبت به ۲۰۶ صندوقدار خودکار شتاب بیشتری دارد که شاید این برتری شتاب چندان محسوس نباشد، اما کاهش مصرف سوخت آن به خوبی حس می‌شود. سیستم ترمز هم نسبت به نمونه هاچ‌بک تغییری نکرده و عملکرد خوبی دارد. تعلیق هم بیشتر ناهمواری‌های سطح خیابان را به خود جذب می‌کند و عملکرد آن برای یک سدان با این مشخصات، قابل قبول است.

در مورد جعبه دنده خودکار چهار سرعته ۲۰۷ این نکته را نباشد فراموش کرد که هزینه نگهداری پایینی در مقایسه با سایر خودروهای اتوماتیک بازار دارد. دلیل این ارزانی، فراوانی قطعات آن در مقایسه با خودروهای خودکار چینی بوده که جعبه دنده چهار سرعته خودکار این خودرو را به ارزانترین جعبه دنده اتوماتیک ایران تبدیل کرده است. این نقطه قوت به راحتی می‌تواند تمام نقاط ضعف آن را بپوشاند و خیال راننده را از خریدش راحت کند.

تجهیزات ایمنی و رفاهی پژو ۲۰۷ صندوقدار

پژو ۲۰۷ یکی از لوکس‌ترین محصولات موجود در سبد کالای ایران خودرو است که مهم‌ترین چیزی که باعث وجه تمایز آن با ۲۰۶ شده، تجهیزات رفاهی بیشترش است. این تجهیزات در ۲۰۷ صندوقدار نسبت به مدل هاچ‌بک نیز کمی بیشتر شده است. ایران خودرو در حال حاضر ۲۰۷ صندوقدار را با تجهیزات ایمنی مانند دو کیسه ایمنی هوا برای راننده و شاگرد، ترمز ضد قفل با قابلیت توزیع الکترونیکی نیروی ترمز و ترمزهای دیسکی جلو و عقب راهی بازار می‌کند.

نمایشگر آمپر پژو 207 صندوقدار

همچنین ۲۰۷ صندوقدار دارای تجهیزات رفاهی نظیر سیستم مالتی مدیا با نمایشگر لمسی و شش عدد بلندگو به همراه پورت USB و AUX با قابلیت اتصال بلوتوث، سیستم تهویه مطبوع خودکار، کلیدهای کنترلی روی فرمان، کروز کنترل، چراغ روشنایی در روز، قفل صندوق عقب، آینه‌های جابنی برقی با قابلیت تاشوندگی به صورت الکتریکی، سنسور دنده عقب، دوربین دنده عقب و رهیاب با نقشه جاده‌های ایران است.

در پایان

پژو ۲۰۷ را می‌توان یک فیس لیفت موفق از ۲۰۶ دانست که باید بسیار زودتر از این‌ها راهی بازار می‌شد. این خودرو با دارابودن طراحی اسپرت‌تر و مدرن‌تر نسبت به ۲۰۶ و بهره بردن از تجهیزات رفاهی به مراتب بیشتر، قطعا مورد پسند مشتریان واقع خواهد شد. البته نباید این موضوع را فراموش کرد که اضافه شدن صندوق عقب، این خودرو را به یک سدان خانوادگی تبدیل نکرده و ۲۰۷ صنوقدار بیشتر مناسب خانواده‌های کم جمعیت و جوانی است که در ردیف عقب فرزند کوچک خود را می‌نشانند، چراکه فضا در این قسمت همانند ۲۰۶ محدود و کوچک است و افراد بزرگسال قطعا در مسیرهای طولانی با نشستن در ردیف عقب خسته خواهند شد.

5/5 - (1 امتیاز)