تست درایو
اسپرت سایز کوچک

تجربه رانندگی با ب‌ ام‌ و Z4

عکاس: عمید ناصر
یکشنبه - ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹
خواندن 4 دقیقه
ب‌ام‌و Z4

می‌توان ب‌ام‌و Z4 را خاص‌ترین کلاس خودرویی رده خودروهای کلاس اسپرت سایز کوچک نامید. این رده با وجود گستردگی کمتر در مقایسه با سایر رده‌ها، اما به شدت صدای پیشرانه‌ها در آن بلند و بوی لاستیک‌ها فضایش را پر کرده‌اند.ب‌ام‌و Z4 تاکنون در دو نسل معرفی شده و از زمان معرفی در سال 2002 میلادی همواره مورد توجه خودرو دوستان بوده است. مشخصه‌های سواری پایدار و دینامیک حرکت Z4 آن چیزی است که از خانواده ب‌ام‌و برای او به ارث رسیده است و در کل کلاس خودرویی رودسترها جای خوبی است تا ب‌ام‌و نشان دهد که در سال‌های عمر خود چه آموخته است. مدل مورد بررسی از نسل دوم است که برای اولین بار در نمایشگاه دیترویت درآمریکا نمایان شد.

به گزارش خودرونویس، کاری که ناگاشیما ژاپنی در خلق مدل Z3 برای ب‌ام‌و در سال 1992 میلادی انجام داد پایه‌ای شد تا  آنچه امروز پیش روی ماست با عنوانZ4  خودنمایی کند. در اولین رویارویی نزدیک با Z4 ابعاد بزرگ کاپوت و قسمت جلویی به نسبت سایر بخش‌های خودرو به چشم می‌آید. خطوطی که از بالای چراغ‌های جلو شروع می‌شود و با امتداد از روی کاپوت به روی در‌ها می‌رسد این قسمت را حجیم نشان می‌دهد. طراحان ب‌ام‌و به این خطوط راضی نشده و دو خط دیگر را هم از میانه کاپوت در فاصله‌ای نزدیک‌تر به هم رسم کرده‌اند. به جرات می‌توان گفت زیباترین طرح جلوپنجره مشهور ب‌ام‌و را Z4 در میان هم نسلی‌های خود دراد. فاصله پره‌های جلو پنجره علاوه بر بزرگ جلوه دادن آن، به خوبی عبور دهنده هوای ورودی به رادیاتور و پیشرانه است. کشیدگی چراغ‌های جلو که متمایل به کناره‌های Z4 است به تبعیت همین رفتار سایر عناصر بخش جلویی است. زمانی که کنار خودرو ایستاده‌اید اگر فرد کوتاه قامتی هم باشید باز هم نمای کاملی از سقف جمع شونده را خواهید داشت.

در Z4‌های موجود در ایران با سقف غیر همرنگ و به رنگ نقره ای هم موجود است. بدنه پف کرده که در قسمت در‌ها ایجاد شده است در حجم بیشتری برای قسمت عقب و روی گلگیرها ادامه پیدا می‌کند. در قسمت انتهایی هم خطی هلالی از روی در صندوق بار شکل گرفته که به عنوان اسپویلری جذاب در بدنه خودرو عمل می‌کند.گرافیک چراغ‌ها با وجود گذشت چند سال از طراحی خودرو اما هنوز به روز به نظر می‌رسند.

ب‌ام‌و زد4

فضای داخلی ب‌ام‌و Z4

برای سوار شدن به خودرو هر چه قدر جثه افراد بزرگ‌تر باشد برای ورود به آن و خروج از خودرو با مشکلات بیشتری مواجه می‌شوید. ابعاد و فضای داخلی باز هم برای افراد بلند قد و با جثه بزرگ‌تر تنگ‌تر می‌شود. فرم و اندازه صندلی‌ها با اولین قرار گرفتن درون آن تنگ و کوچک احساس می‌شود و شخصا اصلا احساس راحتی در آن نداشتم. به نظر طراحان ب‌ام‌و بر کوچک جثه بودن مالکان در همراهی با ابعاد خودرو تاکید داشته‌اند. فضای پا و سرهم برای افراد با قد بالای 180 سانتی‌متر آنچنان مناسب به نظر نمی‌رسد، اما در کل بدن با قرار گرفتن درون صندلی‌ها فضای هیچگونه حرکت اضافی را نمی‌دهد که اگر داخل آنها جا شوید در هنگام حرکات جانبی خودرو مناسب خواهد بود. ارتفاع 1291م.م از سطح زمین و جانمایی صندلی‌ها به گونه‌ای است که خود را نزدیک آسفالت خیابان احساس کنید. دسترسی به اداوات کنسول هم برای راننده و سرنشین کناری کاملا مناسب است که ابعاد کابین در این مهم بیشترین تاثیر را دارد. برای قرار دادن لوازم اضافی به جز محفظه داشبورد که آنچنان جادار نیست و محفظه زیر دستی کنسول میانی یک محفظه جعبه‌ای هم بین فضای صندلی‌ها قرار دارد. البته فضایی هم به عرض یک کیف دستی هم به حالت طاقچه مانند در زیر آن تعبیه شده است. سیستم تعلیق خودرو با توجه به کلاس خودرو عملکردی مناسب دارد، اما اگر Z4 را برای سفرهای طولانی انتخاب کنید بعید به نظر می‌رسد تا انتهای مسیر گله و شکایتی نداشته باشید.

نمای عقب ب‌ام‌و Z4

با توجه به کیفیتی که از مواد مصرفی ب‌ام‌و در محصولاتش سراغ داریم و کارکرد زیر 30 هزار کیلومتر خودرو، افت کیفی در بخش صندلی‌ها‌، ابزار و لوازم داخلی مشاهده نمی‌شود. با وجود چرم دور فرمانی که چسبندگی مناسبی با دست‌ها دارد اما دلچسب به نظر نمی‌رسد. رنگ قرمز بدنه در تزیینات داخلی هم نمود پیدا کرده و ترکیب مشکی، قرمز و نقره‌ای را شکل داده است که قسمت‌های قرمز بیشتر شامل صندلی  و رودری‌ها است و کنسول میانی از آن طرح‌های مشکی ونقره‌ای است.کیفیت پلاستیک قسمت بالایی کنسول هم از قسمت‌های جلویی بهتر به نظر می‌رسد. غربیلک فرمان هم که طرحی مشابه مدل‌های سری3 هم نسل خود دارد، دکمه‌های تنظیم سیستم صوتی، ارتباط تلفن همراه را در خود جای داده است. وجود پدال‌های پشت فرمان هم به لذت تعویض دنده به صورت دستی می‌افزاید.

صندوق عقب ب‌ام‌و Z4

فرم کاپوت و زیبایی قوس‌های شکل گرفته بر روی بدنه Z4 به همان اندازه که از دید ناظر بیرونی زیبا هستند و هنوز با گذشت چند سال نگاه افراد و عابران را به سمت خود جلب می‌کند‌، برای راننده دردسر ساز می‌شود و برای جلوگیری از برخورد با موانع جلوی خود باید از تخمین مسافت استفاده کنید. برای هماهنگی با ابعاد خودرو نیاز به کمی‌زمان دارید. فضای صندوق هم در نهایت به اندازه یک چمدان سایز متوسط جای دارد که در حالت بسته شدن سقف کمی‌هم از فضای آن کم می‌شود.

دنده ب‌ام‌و Z4

سطح امکانات Z28i مورد بررسی جزو تیپ‌های پایه است و فاقد امکاناتی نظیر گرم‌کن و سردکن صندلی‌ها،گرم‌کن غربیلک فرمان، بهترین سیستم صوتی و سرگرمی‌است. صندلی راننده قابلیت حرکت در شش جهت (طولی، جابجایی تکیه‌گاه و نشیمن‌گاه) را دارد که برای سرنشین کناری به 4 حرکت اصلی کاهش می‌یابد. برخی از امکانات خودرو هم نظیر سامانه امداد اضطراری ب‌ام‌و((SOS به علت نبود شبکه ارتباطی آن در ایران غیرقابل استفاده است، البته همین عدم دسترسی به شبکه‌های ارتباطی در ایران باعث می‌شود تا امروزه عملا برخی از امکانات مفید خودروهای لوکس در ایران غیر قابل استفاده باشند. نسخه سامانه iDrive مورد استفاده در Z4 اگرچه مفید واقع می‌شود، اما اگر فکر می‌کنید که کار با آن به اندازه‌ای ساده است که در حین رانندگی هم می‌توانید از آن استفاده کنید سخت در اشتباه هستید چراکه کاملا باعث حواس پرتی و ایجاد خطر در رانندگی می‌شود.

کابین ب‌ام‌و Z4

تجربه رانندگی ب‌ام‌و Z4

زمانی که دکمه استارت را می‌فشاریم پیشرانه با حالتی مشتاقانه به کار می‌افتد و کارکرد خود را با صدای بم خروجی از اگزوزها اعلام می‌دارد. با اولین فشار بر روی پدال گاز، واکنش Z4 در اشتیاق به حرکت را حس می‌کنید. فرمان سنگینی خاصی دارد که با وجود وزن حدود 1500 کیلوگرم برای هدایت خودرو منطقی به نظر می‌رسد. البته در ایجاد این حس سنگینی فرمان، لاستیک‌های پهن  پوتنزا بریجستون با مشخصات  225/35R19 را هم نمی‌توان بی تاثیر دانست. ب‌ام‌و Z28i دارای سه حالت رانندگی comfort،sport و sport+ است که در حالت آخر به صورت خودکار سامانه کنترل پایداری ESP)) از مدار خارج می‌شود. در حالت comfort عملکرد Z4 در حد یک خودروی 2 لیتری شهری و قابل انتظار است. قرار دادن حالت رانندگی بر روی گزینه‌های sport و sport+ تازه آغاز داستان است. تفاوت عملکرد پیشرانه و جعبه دنده 6 سرعته اتوماتیک کاملا محسوس می‌شود و از فشار دادن پایتان بر روی پدال گاز لذت می‌برید. در تست شتاب‌گیری اولیه و برای رسیدن به سرعت 100 کیلومتر در ساعت با توجه به شرایط موثر و شیب مخالف مسیر به عددی بهتر از حدود 8 ثانیه دست نیافتیم که با توجه به زمان رسمی‌6.6 ثانیه برای این مدل، دور از واقعیت به نظر نمی‌رسد.

موتور ب‌ام‌و Z4

هماهنگی جعبه دنده، پیشرانه و نرم افزار مدیریت آن مثال زدنی است تا یک پیشرانه دو لیتری با پرخوران 240  اسب بخاری در شتاب گیری‌های ثانویه هم تند و تیز عمل می‌کند. در حالت رانندگی sport+ به علت خاموش شدن خودکار سیستم کنترل پایداری خطر پذیری رانندگی بالاتر هم می‌رود و فشار بر پدال گاز در مسیرهای شهری خالی از خطر نیست. پایداری خودرو اطمینان بخش است و حتی در سرعت‌های بالا هم این حس کماکان ملموس است. این مساله در آزمایش‌های دیگر نقاط جهان هم در مورد Z28i به اثبات رسیده و از برادران قدرتمند‌تر خود هم بهتر به نظر می‌رسد. در مورد میزان مصرف سوخت هم باید گفت اگر حالات رانندگی sport و sport+ و یا حالت دستی با تعویض در دورهای بالای پیشرانه را بپسندید که قطعا همین طور خواهد بود، نشانگر باک برای کم شدن بنزین خودرو تعارف ندارد. عملکرد مطمئن مجموعه ترمز را هم می‌توان در اقدام به ترمز گیری ناگهانی از سرعت 100 کیلومتر بر ساعت و غافلگیری سرنشین کناری متوجه شد. ضمن آنکه متراژ توقف 31 متری در تست‌های رسمی‌ هم این نکته را تایید می‌کند.

در کل باید گفت برای انتخاب Z4 باید شیفته آن باشید چراکه با توجه به جمیع شرایط گفته شده و برچسب قیمتی حدود 300 میلیون تومان، هستند گزینه‌های دیگری که شما را در انتخاب خود مردد کنند.

 

تعداد سیلندر‌ها 4سیلندر خطی-16 سوپاپ
                حجم موتور(cc) 1997
حداکثر قدرت (hp/rpm) 6500-5000/245
حداکثر گشتاور(nm/rpm) 4800-1250/350
وزن خالص(Kg) 1475
حداکثر سرعت (Km/h) 250
نوع جعبه دنده 8سرعته اتوماتیک با قابلیت تعویض از پشت فرمان
مصرف سوخت ترکیبی(L/100km) 6.8
وضعیت انتقال قدرت موتور جلو، دیفرانسیل عقب
حجم صندوق بار (L) 227
مشخصات چرخ 17R45/225
ترمز‌های جلو و عقب دیسکی خنک شونده، دیسکی خنک شونده
طول×عرض×ارتفاع(mm) 4648×1881×1661
فاصله بین دو محور(mm) 2610

 

5 از 2 رای

دیدگاه شما چیست؟