اخبار خودرو ایران

بومی سازی ۱۰۰ مدل قطعه خودرو به همت دانش بنیان‌ها

شنبه - ۱۵ مهر ۱۴۰۲
خواندن دقیقه

مهندسان یک شرکت دانش بنیان موفق به ساخت ۱۰۰ مدل قطعه خودرو و بی نیازی کشور به واردات این محصولات شدند.

به گزارش خودرونویس،نوید قاسمی مسئول فنی مهندسی شرکت دانش بنیان سیم کار ، با اشاره به فعالیت این شرکت در حوزه تولید قطعات خودرو گفت: این شرکت اقدام به تولید ۱۰۰ مدل قطعه مثل انواع هرزگردها، قطعات موتور فن، قطعات اتومات استارت، شیشه پاک کن می‌کند و میزان تولید هر قطعه به سفارش و درخواست بازار مرتبط است و در مجموع سالیانه حدود ۱۳ میلیون قطعه در این شرکت تولید می‌شود.

وی با اشاره به سابقه ۳۰ ساله فعالیت این شرکت گفت: این شرکت کلیه مراحل شامل طراحی، ساخت قالب و تولید قطعات پلیمری، فلزی، پرسی را داخل خود مجموعه انجام می‌دهد در سال‌های اخیر با توجه به علم و تجربه مهندسان و با استفاده از ماشین آلات مدرن و پیشرفته توانسته است قطعاتی را تولید کند که به علت پیچیدگی فنی در ایران تولید نمی‌شد. شرکت توانست در سال ۱۴۰۱ عنوان دانش بنیانی را کسب کند.

قاسمی به تولید قطعه اسلیپ رینگ یکی از مهم‌ترین قطعات دینام خودرو توسط مهندسان این شرکت اشاره کرد و گفت: این قطعه روی شفت روتور مونتاژ می‌شود و نام‌های مختلفی مثل اسلیپ رینگ، حلقه جمع کننده، حلقه الکتریکی دوار و شانت دارد.

وی ادامه داد: اسلیپ رینگ‌ها بخشی از یک موتور هستند که انرژی را بین قسمت‌های ثابت و دوار موتور منتقل می‌کند. این قطعه برای کمک به تأمین جریان مغناطیسی که به چرخش روتور در استاتور کمک می‌کنند، استفاده می‌شود.

مسئول فنی مهندسی این شرکت دانش بنیان با اشاره به طراحی و ساخت قالب‌های صنعتی گفت: این مجموعه در زمینه طراحی و ساخت قالب‌های صنعتی با مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت در زمینه طراحی و ساخت قالب‌های صنعتی و تولید قطعات پلیمری از ۰.۲ الی ۶۵۰ گرم فعالیت دارد.

وی با بیان این مطلب که فعالیت این شرکت منجر به اشتغال‌زایی برای ۱۰۰ نفر شده است، خاطرنشان کرد: قطعات تولیدی شرکت ما پیش از این از کشورهای چین و اسلوونی وارد می‌شد اما در حال حاضر بومی سازی شده و قیمت محصولات نیز نصف قطعات مشابه خارجی است.

قاسمی افزود: این مجموعه با بکار گیری نرم افزارهای قدرتمند Autocad ,Catia,Powermill ,Moldflow در مراحل مختلف طراحی ، ساخت و ارزیابی قالب در کنار بکارگیری ماشین‌های CNC سعی در کاهش فاصله خود با صنعت روز دنیا در زمینه ساخت قالب تزریق پلاستیک دارد.

5 از 1 رای

دیدگاه شما چیست؟