اخبار خودرو ایران

بررسی قیمت اکتان های موجود در بازار

پنجشنبه - ۱۴ تیر ۱۴۰۳
خواندن 3 دقیقه

اکتان بنزین یا به عبارتی عدد اکتان را با نام اختصاری ON نمایش می دهند و در واقع نشان دهنده توانایی سوخت مورد نظر در زمان احتراق در سیلندر است.

اکتان بنزین یا به عبارتی عدد اکتان را با نام اختصاری ON نمایش می دهند و در واقع نشان دهنده توانایی سوخت مورد نظر در زمان احتراق در سیلندر است.

به گزارش خودرونویس، اکتان انواع مختلفی دارد اما یکی از پر استفاده ترین اکتان های بنزین در کشور اکتان بوستر است. اکتان بوستر محصولی است که می توان آن را به بنزین اضافه کرد تا کیفیت و ترکیب آن بهینه شود. با این مکمل سوخت، آلاینده های هوا ناشی از سوخت بنزین بی کیفیت کاهش می یابد. اما این که چه مارک و مدل مکمل سوخت برای خودرو استفاده شود بسیار مهم است.

عدد اکتان بنزین چیست

عدد اکتان مقیاسی است برای نشان دادن مقاومت بنزین و یا دیگر سوخت‌ها در مقابل گرما، فشار و شروع احتراق خود بخود (بدون جرقه). به ایزو اکتان (۲،۲،۴-تری متیل پنتان) عدد ۱۰۰ و به نرمال هپتان عدد صفر داده می‌شود. عدد اکتان بنزین عبارت است از درصد ایزواکتان در نرمال هپتان که که دارای خاصیت ضد کوبشی برابر با بنزین مورد آزمایش در شرایط آزمون استاندارد باشد.

به زبان ساده هر چه عدد اکتان یک سوخت بیشتر باشد آن سوخت در مقابل پدیده احتراق مخرب فشار و گرما مقاوم تر است. عدد اکتان بنزین معمولی ۸۷ ، بنزین ویژه ۸۹  و بنزین سوپر ۹۳ است. وقتی می‌گوییم عدد اکتان بنزینی ۹۰ است یعنی کیفیت سوخت این بنزین با مخلوطی از۹۰ درصد سوخت ایزواکتان و ۱۰ درصد هپتان برابر است.

اکتان بنزین ایران

در ایران عدد اکتان بنزین معمولی بین 87 تا 90 و بنزین سوپر دارای عدد اکتان حدود 95 است. اما خودروهایی که در مسابقات اتومبیل‌رانی شرکت می‌کنند، باید از سوخت دارای درجه‌بندی اکتان بالاتر در حد 98 استفاده کنند. برخی از آن‌ها می‌بایست از اکتان بنزین 100 و 105 استفاده کنند.

بهترین عدد اکتان بنزین چند است؟

رتبه بندی اکتان بنزین معیار پایداری سوخت است. این رتبه بندی‌ها بر اساس فشاری است که در آن یک سوخت به خودی خود در یک موتور آزمایشی، احتراق بوجود می‌آورد. می‌دانیم که هر چه عدد اکتان بیشتر باشد، سوخت پایدارتر است.

کمترین عدد اکتان بنزین – معمولا 87

بنزین با عدد اکتان متوسط ​​– معمولا 89 تا 90

بالاترین عدد اکتان بنزین – معمولا 91–94

سوخت پیشنهادی برای استفاده در اکثر خودروهای بنزینی با اکتان 91-94 است.

بهترین برندهای تولید کننده مکمل سوخت

در این بخش به برخی از بهترین و با کیفیت‌ترین برندهای تولید کننده اکتان بنزین اشاره می‌کنیم ،انتخاب بهترین برند اکتان بوستر خارجی، بستگی مشخصات فنی و نیازهای خودرو شما دارد. از انواع بهترین برند اکتان بوستر خارجی می‌توان به اس تی پی، جی ال ام، ایدلوب، ردکس، رایندیکس، سایکلو، وینز سوپرمیوم، زادو، وگنر، پرستون، موتول، لیکومولی، ای ار سی اشاره کرد.

همچنین مکمل بنزین ایرانی معمولاً با در نظر گرفتن شرایط و نیازهای موتورهای ایرانی تولید می‌شوند. این مکمل‌ها با توجه به اقلیم و شرایط منطقه‌ای ایران، می‌توانند به بهبود عملکرد موتور، افزایش بهره‌وری سوخت، و کاهش آلایندگی محیط زیست کمک کنند. از بهترین مارک اکتان بوستر ایرانی می‌توان به اکتان بوستر کاسپین ، اکتان بوستر زادو و اکتان بوستر مدپاتکس اشاره کرد.

فهرست قیمت برخی از انواع مکمل سوخت خودرو  موجود در بازار به شرح زیر است.

 

نام کالا

قیمت (تومان)

اکتان بوستر کاسپین ا OCTANE BOOSTER CASPIAN

۱۱۰٫۰۰۰

اکتان بوستر کاسپین مدل New Super MMT حجم 300 میلی لیتر

۱۱۴٫۰۰۰

اکتان بوستر لوبریفانت کانادا

۷۷٫۰۰۰

مکمل بنزین اکتان بوستر گاموت

۳۱۰٫۰۰۰

اکتان بوستر ورث اورجينال آلمان Wurth Octane Booster

۹۲۵٫۰۰۰

 

اکتان پلاس لیکومولی

۳۹۵٫۰۰۰

مکمل بنزین بوستر سوخت لوکاس آمریکایی

۶۵۰,۰۰۰

مکمل اکتان سوخت سایکلو آمریکایی اورجینال ا CYCLO

۵۰۰٫۰۰۰

اکتان بوستر بوش

۱۱۰٫۰۰۰

مکمل بنزین اکتان بوستر انرژی درایو زادو

۶۱۵٫۰۰۰

اکتان وینز سوپرمیم

۴۵۰٫۰۰۰

مکمل بنزین اکتانیوم ووفر octanium woofer

 

۵۸۰,۰۰۰

 

نکته بسیار مهم

در حال حاضر اکتان بوستر با برندهای مختلف و در سراسر کشور و به ویژه در پمپ بنزین‌ها به راحتی یافت می‌شود. نکته مهم این است که در این بین درصد بالایی از اکتان‌های فروخته شده تقلبی و یا بی کیفیت هستند. این اکتان‌ها نه تنها کمکی به خودرو نمی‌کنند، بلکه در دراز مدت و یا حتی در استفاده‌های اولیه، آسیب‌های جدی به خودرو شما وارد می‌کنند.

به علاوه اینکه قرص‌های افزایش اکتان بنزین مورد تایید هیچ موسسه جهانی نبوده و هیچ کمپانی معتبری به تولید آنها نمی‌پردازد. بنابراین از استفاده از این قرص‌ها هم پرهیز کنید.

در مورد اکتان‌ها باید به این نکته توجه کنید که به دلیل اینکه مشتقات نفتی هستند، در صورت باز ماندن در و باقی ماندن در هوای آزاد، امکان پریدن آنها وجود دارد. بنابراین هر قوطی اکتان را برای یک باک کامل استفاده نمایید.

5 از 1 رای

دیدگاه شما چیست؟