ظاهر تیگو 7 پرو

به گزارش خودرونویس، استایل ظاهری تیگو 7 پرو کاملا نسبت به تیگو 7 فعلی تغییر کرده و از جدیدترین زبان طراحی مدیران خودرو بهره می برد. در پروفیل جلو شباهت طراحی با تیگو 8 پرو مقداری وجود دارد که این شباهت به فرم جلوپنجره، فرم چراغ ها و طراحی سپر مربوط شده؛ ولی در عین حال تفاوت هایی مثل نحوه برخورد چراغ ها به جلوپنجره و طراحی مه شکن های سپر باعث تمایز تیگو 7 پرو از برادر بزرگتر خود شده است.

تیگو 7 پرو

در خصوص خالی بودن جای لوگو باید اظهار کنیم که مدیران خودرو تیگو7 پرو را با برندی به جز ام وی ام و چری به بازار ایران عرضه خواهد کرد و به زودی از این برند جدید پرده برداری می کند. در نمای جانبی هم همه چیز نسبت به نسل قبل به جز طول کلی خودرو تغییر کرده است. خوشبختانه شاهد یک زبان طراحی واحد و هماهنگ و زیبا بین محصولات مدیران خودرو هستیم؛ به عبارت دیگر هر خودرو با وجود دارابودن طراحی شاخص و متمایز، شباهت هایی هم با سایر مدل ها دارد. به عنوان خط شخصیت تیگو 7 پرو که از چراغ های عقب آغاز ششدن و درب عقب محو می شود یا خطی که از چراغ جلو آغاز شده و قسمت انتهایی خودرو ادامه یافته بسیار شبیه به تیگو 8 پرو که نشان دهنده سبک طراحی واحد بین محصولات جدید این شرکت است.

تیگو 7 پرو

در نمای عقب شباهت تیگو 7 پرو با برادر بزرگتر آن کمتر است. زمانی که چراغ ها روشن باشند، نمی توان منکر شباهت این خودرو با رنو کولئوس در نمای عقب شد. ولی در سایر حالات شباهت چندان زیادی وجود ندارد. چراغ های عقب تا اواسط درب فضای بار تیگو 7 پرو امتداد یافته اند و در ادامه به وسیله یک قسمت شیشه ای رنگ به یکدیگر متصل شده اند که لوگو جدید این محصول نیز درست در میان این نوار شیشه ای نصب می شود. در قسمت پایین سپر عقب نیز دو خروجی اگزوز طراحی شده که در برخورد اول تصور می کنید که واقعی هستند، اما با کمی دقت متوجه طراحی خروجی اگزوز در پشت سپر می شوید و این دو خروجی زیبا صرفا جنبه تزیینی دارند.

تیگو 7 پرو

داخل تیگو 7 پرو

طراحی درون کابین تیگو 7 پرو کاملا نسبت به نسخه پیشین متمایز شده و از لحاظ کیفیت مواد اولیه به کار رفته یک سر و گردن بالاتر از مدل قبل است. شباهت هایی در طراحی داشبورد و پنل کنسول میانی بین تیگو 7 پرو و تیگو 8 پرو هم دیده می شود. روی داشبورد تیگو 7 پرو خبری از نصب دو نمایشگر دیجیتالی درون یک قاب نیست؛ به جای آن دو نمایشگر دیجیتالی کاملا مجزا از هم نصب شده که یکی مربوط به نشانگرهای دیجیتالی پشت فرمان بوده و دیگری هم مربوط به سیستم مالتی مدیا و سرگرمی بوده که در میان داشبورد نصب شده است.

عمده قابلیت های خودرو و آپشن ها توسط همین دو نمایشگر قابل تنظیم بوده که راه کارکردن با نمایشگر دیجیتالی پشت فرمان استفاده از کلیدهایی بوده که روی غربیلک فرمان برقی D شکل این خودرو تعبیه شده که در آنجا می توان اطلاعاتی که به راننده نمایش داده می شود را تغییر داد و حتی سیستم کنترل پایداری این خودرو را خاموش یا روشن کرد.

رویه داشبورد دارای پوشش پلاستیکی مانندی بوده که در برخی از قسمت ها مانند اطرف کلاستر دیجیتالی حالتی شبه چرمی دارد. در زیر آن یک ریم نقره ای رنگ طرح دار اجرا شده که روی رودری ها نیز دیده می شود و زیبایی داشبورد را بیشتر کرده است. همچنین در ادامه نیز داشبورد با تریم چرمی مصنوعی دو رنگ مشکی و قرمز تزیین شده که فضای داخل کابین تیگو 7 پرو را زیباتر کرده است. این تریم قرمز رنگ روی رودری ها نیز دیده می شود و علاوه بر آن دوخت قرمز رنگی برای تودوزی چرمی صندلی ها و دستیگره های رودری ها اجرا شده که همگی آنها در کنار هم باعث شده فضای داخل کابین تیگو 7 پرو جدید نسبت به نسل قبل زیباتر و جذاب تر شود.

در کنسول میانی یک پنل لمسی برای تنظیمات مربوط به سیستم سیستم تهویه، گرمکن صندلی ها طراحی شده است. تیگو 7 پرو دارای یک سیستم تهویه اتوماتیک دو کاناله با دو خروجی یکی برای ردیف جلو و دیگری برای ردیف عقب است. در بالای این پنل لمسی نیز کلیدهای میانبری برای دسترسی سریع تر به قابلیت های این خودرو جانمایی شده است. خوشبختانه تیگو 7 پرو دارای یک شیفتر دنده الکترونیکی شیفت بای وایر بوده که یعنی هیچ اتصال مکانیکی بین این شیفتر دنده با گیربکس وجود ندارد و طراحی آن دقیقا مشابه نمونه نصب شده در تیگو 8 پرو است.

به لطف همین شیفتر دنده فضای آزاد زیادی در کنسول میانی در دسترس بوده و در قسمت زیرین آن می توان اشیا و لوازم مختلفی را قرار دارد و یک خروجی برق فندکی 12 ولت و دو خروجی USB هم در زیر کنسول میانی تعبیه شده است. ضمن اینکه در سمت راست شیفتر دنده، یک پد شارژ بدون سیم تلفن همراه وجود دارد. کلیدهای مربوط به مد رانندگی، دوربین دید 360 درجه و کنترل خودرو در سراشیبی نیز در قسمت انتهایی کنسول میانی قرار دارند که همگی درون یک قاب مشکی پیانویی جانمایی شده اند. پنل سانروف پانورامیک و چراغ های روشنایی کابین نیز دقیقا مشابه تیگو 8 پرو طراحی شده اند که به مراتب زیباتر و جذاب تر از مدل پیشین هستند.

مشخصات فنی تیگو 7 پرو

تیگو 7 پرو همچنان از یک پیشرانه 1.5 لیتری توربوشارژ چهار سیلندر مانند مدل پیشین بهره گرفته؛ ولی خوشبختانه توان خروجی آن از 147 به 155 اسب بخار و بیشینه گشتاور تولیدی آن نیز از 210 به 230 نیوتن متر ارتقا یافته است. همچنین به جای استفاده از گیربکس اتوماتیک دو کلاچه خشک، یک گیربکس اتوماتیک CVT 9 سرعته برای این خودرو نصب شده که مشابه آن را در آریزو 6 و آریزو 5 فیس لیفت هم مشاهده کرده بودیم.

پیشرانه تیگو 7 پرو

سواری تیگو7 پرو

شتابگیری اولیه تیگو 7 پرو با وجود بهره بردن از گیربکس CVT بسیار خوب و راضی کننده بوده و این گیربکس جدید سواری نرمتری را برای این خودرو به ارمغان آورده و دیگری خبری از تقه و ضربه به هنگام تعویض دنده یا صدای زوزه رایج در گیربکس های CVT در تیگو 7 پرو نیست. شتابگیری ثانویه تیگو 7 پرو هم به لطف گشتاور بالاتر پیشرانه و گیربکس مدرنتر مقداری بهتر شده است؛ اما نکته ای که در این خودرو توجه ما را به خود جلب کرد، پایداری بسیار خوب در پیچ هاست.

نمای عقب تیگو 7 پرو

از همان ابتدای حرکت با هدف به چالش کشیدن خودرو سیستم کنترل پایداری را خاموش کردیم تا رانندگی پرهیجان تری را تجربه کنیم. با وجود خاموش بودن این سیستم اصلا خودرو در پیچ های تند پیست آزادی حتی در شرایطی که با سرعت بالا به پیچ وارد می شدیم میل به واژگونی نداشت و با فشار پدال گاز و مقداری هرزگردی به خوبی از پیچ خارج می شد. تنها نکته منفی مقداری کم فرمانی بوده که امری رایج در خودروهای کراس اوور است.

نمای عقب تیگو 7 پرو

سواری تیگو 7 پرو به لطف سیستم تعلیق مولتی لینک عقب بسیار نرم بوده و کاملا مناسب مسیرهای پر دست انداز شهری و سفرهای طولانیست. عملکرد سیستم ترمز هم با وجود فشارهای پی در پی اصحاب رسانه در پیست کاملا خوب بود و افت چندانی با وجود داغ کردن دیسک و لنت در آن مشاهده نمی شد. فضای سرنشین ها در هر دو ردیف نیز به لطف فاصله بین دو محور خوب کاملا راضی کننده است.

تیگو 7 پرو

امکانات تیگو 7 پرو

تیگو 7 پرو در زمینه تجهیزات ایمنی و رفاهی هم مانند نسخه قبل دست پر به میدان آمده و دارای شش کیسه ایمنی هوا، سیستم ترمز ضد قفل، توزیع الکترونیکی نیروی ترمز، سیستم کنترل پایداری الکترونیکی، کنترل کشش و کنترل خودرو در سرازیری، اتوهلد، ترمز پارک برقی، ترمز اضطراری، سیستم تهویه اتوماتیک، صندلی های برقی راننده و سرنشین جلو و تنظیم گودی کمر صندلی راننده، سانروف برقی پانورامیک، چراغ های روشنایی در روز، سنسور نور، سنسور باران، نمایشگر مالتی مدیا 10.25 اینچی، درب الکترونیکی فضای بار، ورود بدون کلید و استارت دکمه ای، پایش فشار باد تایرها، شارژر بدون سیم تلفن همراه، گرمکن صندلی های جلو، کروز کنترل و دوربین دید 360 است.

کنسول وسط تیگو 7 پرو

مدیران خودرو هنوز قیمت قطعی تیگو 7 پرو را اعلام نکرده، ولی یقینا این خودرو قیمتی بالای یک میلیارد تومان خواهد داشت و برای رقابت با خودروهایی مانند هیوندای توسان، کیا اسپورتیج، KMC K7 و … به بازار عرضه می شود. پیش بینی می شود که تیگو 7 پرو هم بتواند موفقیت چشمگیر نسخه پیشین را در بازار ایران تکرار کند.

عکس تیگو7 پرو