اخبار خودرو ایران

بازگشایی سامانه یکپارچه / خودروهای این مرحله کدامند؟

دوشنبه - ۲۰ آذر ۱۴۰۲
خواندن 3 دقیقه

سامانه یکپارچه فروش خودرو امروز برای سومین دور ثبت نام متقاضیان جدید خودروهای داخلی بازگشایی شد تا در غیاب محصولات پرتقاضای ایران خودرو و سایپا، ۷ مدل خودرو مونتاژی را از محل ظرفیت‌های خالی و محصولات جدید خودروسازان عرضه کند.

به گزارش خودرونویس،متقاضیان خودروهای داخلی پیش‌تر دو بار فرصت ثبت نام در سامانه یکپارچه را پیدا کردند؛ یک‌بار در اسفند سال گذشته و بار دیگر در اردیبهشت امسال که با توجه به حجم بالای تقاضا ظرفیت تحویل بسیاری از خودروهای پرفروش ایران‌خودر و سایپا بعضا تا سال ۱۴۰۳ پر شد.

از سوی دیگر افت قیمت چشمگیر خودروهای مونتاژی در بازار و کاهش اختلاف قیمت بازار و کارخانه، باعث انصراف بسیاری از متقاضیان و خالی ماندن ظرفیت محصولات مونتاژکاران شد. از این رو در دور جدید عرضه محصولات داخلی بر اساس اطلاعیه‌ سامانه یکپارچه، تخصیص خودرو از محل محصولات جدید یا ظرفیت‌های خالی برخی خودروسازان صورت خواهد گرفت.

متقاضیان می‌توانند برای اطلاعات تکمیلی از جزئیات برنامه فروش خودروسازان به سایت شرکت‌ها مراجعه کنند. زمان ثبت نام برای دریافت خودرو در این مرحله از دوشنبه ۲۰ آذر تا ساعت ۲۳:۵۹ روز چهارشنبه ۲۲ آذر و حداکثر مدت زمان تحویل خودر ۳ ماه اعلام شده است.

تکلیف انصراف‌دهندگان دورهای قبلی چیست؟

به گفته مهدی تقدسی، مدیر سامانه یکپارچه خودروها، اگر انصراف‌دهندگان دوره‌های قبلی فروش خودرو برای واریز وجه در موعد مقرر اقدام نکرده باشند، از نظر شرکت به منزله انصراف تلقی می‌شود و شرکت مربوطه باید اطلاعات مشتری را دوباره به سامانه یکپارچه ارسال کند تا «عدم تخصیص» این مشتری، برای سامانه یکپارچه احراز و دسترسی او برای ثبت‌نام‌های بعدی باز شود.

بر این اساس تا زمانی‌که شرکت، به سامانه اعلام نکند که مشتری از خرید خودرویی که برنده شده یا در نوبت تحویل است، منصرف شده، سامانه از وضعیت این مشتری اطلاعی ندارد و بدین ترتیب وی امکان مشارکت در هیچ طرحی را نخواهد داشت.

 

بازگشایی سامانه یکپارچه برای فروش خودروهای «نفروش»  | خودروهای این مرحله کدامند؟

 

بازگشایی سامانه یکپارچه برای فروش خودروهای «نفروش»  | خودروهای این مرحله کدامند؟

شرایط متقاضیان خودرو در این مرحله

۱- برای همه متقاضیان مرحله اول و دوم سامانه یکپارچه که موعد زمانی تحویل خودرو آنها فصول آتی و یا سال ۱۴۰۳ تعیین شده امکان لغو سفارش و انتخاب خودرو از محصولات عرضه شده میسر است.
۲- همه متقاضیانی که تاکنون در سامانه ثبت‌نام نداشته‌اند و دارای شرایط عمومی تعیین شده در ماده ۴ دستورالعمل تنظیم بازار خودرو سواری توسط شورای رقابت هستند امکان ثبت‌نام و انتخاب خودرو دارند.
۳- متقاضیان طرح‌های جایگزینی قبلی یا طرح عرضه خودروی وارداتی و همچنین امکان انتخاب خودرو ندارند
۴- با توجه به نوع فروش فوری، متقاضیان باید پس از فراخوان و اعلام مهلت واریز وجه توسط خودروساز در موعد مشخص شده (حداکثر ۵ روز) برای تکمیل وجه اقدام کنند.

شرایط عمومی ماده ۴ دستورالعمل تنظیم بازار خودرو:

۱. هر کد ملی مجاز به خرید یک دستگاه خودرو از مجموع شرکت‌های خودروسازی است.
۲. حداقل سن مجاز متقاضیان خرید خودرو ۱۸ سال است.

۳-. داشتن گواهینامه رانندگی برای متقاضیان خرید خودرو الزامی است.
۴. متقاضیانی که طی ۴۸ ماه گذشته برای محصولات ایران خودرو و سایپا و طی ۲۴ ماه گذشته برای محصولات سایر شرکت‌های خودروساز به هر طریق ثبت‌نام کرده یا فاکتور دریافت کرده‌اند، امکان ثبت‌نام ندارند.
۵. متقاضیانی که دارای پلاک انتظامی فعال هستند، امکان ثبت‌نام ندارند.
۶. انتقال امتیاز و حقوق ناشی از خرید خودرو به اشخاص (حتی به‌صورت وکالتی) و نیز فروش حواله خودرو به‌صورت وکالتی ممنوع است.

5 از 2 رای

دیدگاه شما چیست؟