استایل ظاهری و ابعاد اشکودا فابیا 2021

به گزارش خودرونویس، نسل چهارم اشکودا فابیا کاملا متفاوت از نسخه های پیشین از همه جهات است. همانطور که از اشکودا انتظار می رفت، این خودرو از سایر همزادهای توسعه یافته روی این پلتفرم ابعاد بزرگتری داشته تا کابینی جادار و بیشترین فضای داخلی در این کلاس را به سرنشینان ارائه دهد. این خودرو با داشتن طول کلی 4108 میلی متر، 11.7 سانتی متر نسبت به نسل پیشین خود کشیده تر شده است. بخش اعظم این افزایش طول، به دلیل کشیده تر شدن 94 میلی متر فاصله بین دو محور و رسیدن آن به 2564 میلی متر است.

نمای عقب اشکودا فابیا 2021

اشکودا فابیا همچنان جزو خودروهای شهری دسته بندی می شود، با این تفاوت که فضای بار آن با 50 لیتر افزایش نسبت به نسل قبل به 380 لیتر رسیده که مشابه با نسل جدید فولکس واگن گلف بوده و حال برای مصارف بیرون شهری نیز مناسب است. البته در صورت خواباندن صندلی های ردیف عقب، فضای بار این خودرو به 1190 لیتر افزایش می یابد. طراحی کلی بدنه به مراتب خشن تر از نسل قبل بوده و ضریب مقاومت هوای این خودرو از 0.32 در نسل قبل، به 0.28 در این نسل بهبود یافته که اشکودا اظهار کرده بهترین در این سگمنت است.

صندلی اشکودا فابیا 2021

اشکودا سعی کرده با عرضه رنگ های جذابی ماند نارنجی و خاکستری گرافیتی برای بدنه و همچنین رینگ های آلیاژی 18 اینچی، جذابیت فابیا را برای مشتری بیشتر کند. نسخه های مجهزتر اشکودا فابیا هم دارای بدنه دو رنگ بوده که سقف به رنگ مشکی یا خاکستری قابل سفارش است که هماهنگ با رنگ سقف، قاب آینه های جانبی و فریم جلوپنجره نیز به همان رنگ مزین می شوند.

اشکودا فابیا 2021

مجهزترین نسخه های اشکودا فابیا دارای چراغ هایی تمام LED در جلو و عقب هستند؛ ضمن اینکه برای آنها سانروف پانورامیک بزرگی هم نصب شده است. یک رادار هم درون جلوپنجره جانمایی شده که که برای سیستم های ایمنی و کمکی راننده و سنسورهای کمکی پارک بوده که می توان عملکرد فرمان را تا سرعت های 40 کیلومتر بر ساعت در اختیار بگیرند.

 

طراحی کابین اشکودا فابیا 2021

کابین نسل جدید فابیا کاملا باز طراحی شده و استایلی مشابه با اسکالا و کامیک دارد. اشکودا فابیا سرانجام به نمایشگر تمام دیجیتالی 10.25 اینچی در پشت فرمان و نمایشگر لمسی سیستم مالتی مدیا تا سایز 9.2 اینچ مجهز شده است. از دیگر اولین های اشکودا فابیا می توان به سیستم تهویه مطبوع دو کاناله برای سرنشینان جلو، گرمکن فرمان، گرمکن شیشه جلو، نورپردازی داخل کابین و دریچه های هوای مرکزی برای سرنشینان عقب هستند.

کابین اشکودا فابیا 2021

همچنین در میان صندلی های ردیف عقب تکیه گاه آرنج نصب شده که کمتر در هاچبک های سگمنت B دیده شده بود. تغییر پلتفرم فابیا و توسعه روی ساختار ماژولار MQB فولکس واگن، تغییرات زیرپوستی عمیقی در این خودرو اعمال کرده که همه آنها با چشم قابل دیدن نبوده و یکی از محسوس ترین آنها کابین عایق تر و کم سر و صدا این خودرو نسبت به نسل قبل است.

صندلی اشکودا فابیا 2021

مشخصات فنی اشکودا فابیا 2021

نسخه پایه اشکودا فابیا به یک پیشرانه 1 لیتری سه سیلندر تنفس طبیعی مجهز شده است. این پیشرانه قادر به تولید 65 یا 80 اسب بخار قدرت بوده که در هر دو مدل بیشینه گشتاور تولیدی آن 93 نیوتن متر بوده و نیروی تولیدی آن توسط یک گیربکس پنج سرعته دستی به چرخ ها منتقل می شود. نسخه ضعیف تر اشکودا فابیا قادر است طی 15.5 ثانیه از حالت سکون به مرز 100 کیلومتر بر ساعت دست یابد و بیشینه سرعت قابل پیمایش آن نیز 172 کیلومتر بر ساعت اعلام شده است؛ مدل قدرتمندتر 80 اسب بخاری طی 15.1 ثانیه از مرز 100 کیلومتر بر ساعت عبور می کند و بیشینه سرعت قابل پیمایش آن 179 کیلومتر بر ساعت اعلام شده است.

پیشرانه اشکودا فابیا 2021

یک پله بالاتر، برای فابیا پیشرانه 1 لیتری توربوشارژ در دسترس بوده که قادر به تولید 95 اسب بخار قدرت و 175 نیوتن متر گشتاور است و برای انتقال قدرت با گیربکس پنج سرعته دستی کوپل شده است. این نسخه شتاب اولیه ای معادل 10.6 ثانیه داشته و بیشینه سرعت قابل پیمایش آن 195 کیلومتر بر ساعت است. البته نسخه قدرتمندتر 110 اسب بخاری و 200 نیوتن متری همین پیشرانه هم در دسترس بوده که با گیربکس شش سرعته دستی یا هفت سرعته اتوماتیک دو کلاچه DSG قابل سفارش بوده که در نسخه دستی و اتوماتیک به ترتیب شتاب اولیه ای معادل 9.7 و 9.5 ثانیه دارد و بیشینه سرعت قابل پیمایش هر دو مدل 205 کیلومتر بر ساعت اعلام شده است.

اشکودا فابیا 2021

مجهزترین نسخه اشکودا فابیا هم به یک پیشرانه 1.5 لیتری چهار سیلندر توربوشارژ مشابه با اکتاویا و اسکالا مجهز شده که قادر به تولید 150 اسب بخار قدرت و 250 نیوتن متر گشتاور است. این پیشرانه تنها با گیربکس دو کلاچه اتوماتیک DSG کوپل شده و شتاب اولیه 7.9 ثانیه ای به همراه بیشینه سرعت قابل پیمایش 225 کیلومتر بر ساعت را برای فابیا رقم زده است.

منبع motor1