به گزارش خودرونویس، فرآیند ارزیابی خدمات پس از فروش شرکت های عرضه کننده خودرو همه ساله بر اساس الزامات آئین نامه اجرائی قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان خودرو و دستورالعمل شرایط، ضوابط و ارزیابی خدمات پس از فروش صنعت خودرو توسط شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران اجرائی می گردد.

بر این اساس آخرین دوره این ارزیابی که با توجه به شیوع ویروس کرونا با تاخیراتی در اجرا همراه بود در نیمه تابستان سال ۹۹ جمع بندی گردید. در این دوره تعداد ۴۸ شرکت عرضه کننده خودرو و تعداد ۲۳۸۵ نمایندگی مجاز زیرمجموعه آنها مورد ارزیابی قرار گرفتند که نتایج حاصل از این ارزیابی طی جلسه ای با حضور مدیرکل صنایع حمل و نقل وزارت صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران برگزار شد.

در این جلسه ضمن تبیین نحوه اجرا و بروز آوری روش های ارزیابی، بکارگیری IT در اجرای ارزیابی ها و … نتایج ارزیابی های به عمل آمده در حوزه هایی نظیر ستاد خدمات پس از فروش شرکت های عرضه کننده خودرو/ واسطه خدمات پس از فروش و نمایندگی های مجاز تحت پوشش آنها به همراه وضعیت رتبه بندی نهایی شرکت ها در ۲ دسته خودروهای سواری و سنگین تشریح شد.

آقای دکتر معمار باشی مدیرکل صنایع حمل و نقل وزارت صمت ضمن تقدیر و تشکر از تلاش های به عمل آمده در راستای تهیه و تکمیل گزارش مذکور ابراز امیدواری نمودند که با استمرار اجرای این ارزیابی ها و نوآوری در روش های مورد استفاده، در آینده نزدیک شاهد افزایش روز افزون کیفیت ارائه خدمات و در نهایت ارتقا سطح رضایتمندی مشتریان خدمات پس از فروش خودرو در کشور باشیم.

همچنین اشکان گلپایگانی مدیرعامل شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران ضمن ارائه توضیحات کامل از روند اجرای فعالیت و رعایت پروتکل های بهداشتی در اجرای ارزیابی ها، در خصوص اجرای شیوه های بازرسی ریموت در دوران شیوع بیماری کووید ۱۹ و بهره گیری از این روش ها در ارزیابی های خدمات پس از فروش و همچنین برنامه های توسعه ای و تحقیقاتی شرکت ISQI در حوزه تست و بازرسی گزارشی ارائه کرد.

گفتنی است بر اساس ارزیابی های انجام شده طی یک سال گذشته، جدول رتبه بندی و رده بندی نهایی خدمات پس از فروش عرضه کنندگان خودرو مطابق جدول ذیل می باشد:

رتبه خدمات پس از فروش شرکت های عرضه کننده خودرو (دارای بیش از ۱۰ نمایندگی مجاز) -سبک

رتبه بندی خدمات عرضه کننده خودروهای سبک 1

* با توجه به شروع فعالیت شرکت KTL (متولی ارائه خدمات پس از فروش به محصولات برند هیوندایی شرکت کرمان موتور) در نیمه دوم سال ۹۸ و عدم وجود اطلاعات مرتبط در نیمسال اول، این شرکت علی رغم مشارکت فعال در ارزیابی مشمول رتبه بندی نشده است.

 

رتبه خدمات پس از فروش شرکت های عرضه کننده خودرو (دارای کمتر از ۱۰ نمایندگی مجاز) –سبک

رتبه بندی خدمات عرضه کننده خودروهای سبک 2

* این شرکت ها به جهت عدم گستردگی شبکه خدمات متناسب با آئین نامه اجرائی قانون حمایت از حقوق مصرف‎ کنندگان خودرو در رده‎ بندی کلی قرار نگرفته‎ اند.

* * شرکت های ریگان خودرو و صنعت خودرو آذربایجان به دلیل عدم وجود اطلاعات در خصوص برخی از شاخص های ارزیابی، حائز رتبه و مشمول رده ‎بندی نگردیده اند.

 

 

رتبه خدمات پس از فروش شرکت های عرضه کننده خودرو– سنگین

رتبه بندی خدمات عرضه کننده خودروهای سنگین

* این شرکت ها به جهت عدم گستردگی شبکه خدمات متناسب با آئین نامه اجرائی قانون حمایت از حقوق مصرف‎ کنندگان خودرو در رده‎ بندی کلی قرار نگرفته‎ اند.

* * شرکت رخش خودرو دیزل به دلیل عدم وجود اطلاعات در خصوص برخی از شاخص های ارزیابی، حائز رتبه و مشمول رده‎ بندی نشده اند.