آغاز نهضت برقی کردن حمل‌ونقل تهران

دوشنبه - ۱۲ تیر ۱۴۰۲
خواندن 3 دقیقه
برقی کردن حمل‌ونقل تهران

نهضت برقی سازی حمل‌ونقل شهر تهران با توافق وزارت صنعت، معدن و تجارت و شهرداری تهران از امروز (دوشنبه) آغاز شد و مطابق پیش‌بینی‌ها تا پایان سال شاهد حضور ۲۰۰‌هزار موتورسیکلت و ۵۰ هزار خودروی برقی در شهر تهران خواهیم بود.

به گزارش خودرونویس، نهضت برقی سازی حمل‌ونقل شهر تهران با توافق وزارت صنعت، معدن و تجارت و شهرداری تهران از امروز آغاز شد و مطابق پیش‌بینی‌ها تا پایان سال شاهد حضور ۲۰۰‌هزار موتورسیکلت و ۵۰ هزار خودروی برقی در شهر تهران خواهیم بود.

دومین جلسه برقی کردن حمل‌ونقل شهر تهران با حضور «عباس علی‌آبادی» وزیر صنعت، معدن و تجارت و «علیرضا زاکانی» شهردار تهران و معاونان وزارت صمت و شهرداری تهران در محل این وزارتخانه برگزار شد.

علی‌آبادی با بیان اینکه حمل‌ونقل برقی کشور یکی از اولویت‌های اصلی وزارت صمت در دوره جدید خواهد بود، گفت: در وزارتخانه از همان روزهای ابتدایی به همکاران‌مان اعلام کردیم تا یک برنامه جامع و دقیقی را درباره طرح حمل‌ونقل برقی آماده و شهر تهران را به عنوان شهر پایلوت (نمونه) این امر مشخص کردیم.

نهضت برقی سازی حمل نقل تهران آغاز شد

وی ادامه‌داد: از امروز می‌توانیم با قدرت اعلام کنیم که نهضت برقی سازی حمل نقل تهران آغاز شده و در همین راستا با همکاری شهرداری تهران، وزارتخانه‌های کشور، نفت و نیرو برنامه داریم تا پایان سال شاهد حضور ۲۰۰‌هزار موتورسیکلت و ۵۰ هزار خودروی برقی در شهر تهران باشیم.

وزیر صمت با بیان اینکه برقی سازی خودرو برای شرکت‌ها جذابیت سرمایه‌گذاری دارد، افزود: طبق توافقاتی که در این جلسه انجام شده، قرار است در سطح تهران پنج‌هزار ایستگاه شارژ سریع و کند برای شارژ خودروهای برقی نصب و راه‌اندازی و در مرحله نخست با همراهی شهرداری تهران ۵۰ هزار تاکسی تهران برقی شود.

طرح برقی سازی شهر تهران

وی همچنین ارائه کارت نیرو (دریافت برق) به‌جای کارت سوخت توسط وزارت نفت به رانندگان خودروهای برقی را یکی از پیشنهادهای اصلی این طرح دانست و تصریح‌کرد: در جلسه‌ای که در آینده بین چهار وزارتخانه صمت، نفت، نیرو و کشور با شهرداری تهران برگزار می‌شود، عملیات اجرایی طرح برقی سازی شهر تهران آغاز خواهد شد.

علی‌آبادی، ایجاد مشوق‌ها و تعرفه‌های ویژه را از جذابیت‌های لازم برای سوق دادن خودروسازان و مردم برای واردات خودروهای برقی دانست و یادآور شد: خودروسازان با تعرفه‌های ویژه می‌توانند از امروز به سمت واردات خودروهای برقی سوق پیدا کنند که در ادامه با حمایت وزارت صمت باید به سمت تولید خودروها برقی حرکت کنند.

وی تاکید کرد: امروز مصمم هستیم تا حمل‌ونقل شهر تهران را برقی کنیم و برای این امر تا زمانی که زیرساخت‌های برقی سازی مهیا شود، همه تلاش خود را خواهیم کرد تا در راستای صرفه جوی و محیط زیستی پاک گام برداریم و شاهد واقعیت بخشی به رؤیای تهران پاک باشیم.

وزیر صمت، تولید خودروی برقی را یک از اولویت‌های اصلی نظام در جهت آبادانی کشور برشمرد و خاطرنشان‌کرد: از امروز با همکاری خودروسازان و اراده‌ای که در سازمان استاندارد ایجاد شده و با حمایت‌های ویژه وزارت صمت، در راستای خودروهای برقی گام‌های محکم و بلندی برخواهیم داشت و در همین راستا معاونت حمل‌ونقل وزارت خانه فراخوانی را به‌منظور حضور خودروسازان در این طرح را صادر خواهد کرد.

راه‌اندازی و نصب ایستگاه‌های شارژ

«علیرضا زاکانی» شهردار تهران هم در این جلسه با بیان اینکه قرار شده تا با وزیر صمت دست به دست هم بدهیم و تهران را برقی کنیم، گفت: اگر بتوانیم طبق برنامه‌ریزی‌های که شده ۵۰ هزار نوسازی تاکسی و ۲۰۰ هزار موتور برقی در شهر تهران داشته باشیم، جوانب محیط زیستی و رفاهی خوبی نصیب مردم شهر تهران خواهد شد و سرمایه‌گذاری در این زمینه بیشترین ارزش افزوده را برای شهرداری تهران خواهد داشت.

وی ادامه داد: شهرداری تهران موافق بحث راه‌اندازی و نصب ایستگاه‌های شارژ سریع و کند برای خودروهای برقی است و در آینده نزدیک قرار داد آن نهایی خواهد شد.

شهردار تهران تصریح کرد: پیشنهاد اولیه این است تا طرح برقی سازی شهر تهران با تمرکز بر محدوده بازار و مرکز شهر آغاز و منطقه بندی شود و در بحث واردات موتورسیکلت برقی، شهرداری آمادگی لازم را دارد تا با استفاده از تبصره ۱۸ و سایر منابع، هزینه ۱۵۰ هزار موتور برقی را حمایت کند تا دست‌کم (موتورهای کار) ما که نزدیک به ۱۰ درصد موتورهای موجود در شهر تهران هستند، برقی و بهینه شوند.

5 از 1 رای

دیدگاه شما چیست؟